ATT VÄLJA VILKET CASHMEREGARN SOM PASSAR:
Jag skall försöka reda ut för dig hur du skall välja bland dom alla så du får det du söker för ditt plagg.
Som med alla textilfiber så är det olika kvalitet på cashmeregarn. Är det billigare är det också sämre kvalitet.
Det kan vara kortare fiber, eller grövre fiber. Det är ju pälsen från en get man använder och det finns i många kvaliteter beroende på var på geten det tas, och hur gammal geten är.
Det är också olika individer pälsen kommer från, du behöver sätta pris på det levande i dessa magiska nystan från den mjukaste geten på jorden.
I 2012 letade jag efter cashmeregarn på den stora HH-Cologne mässan i Tyskland. Jag kunde inte hitta något….jag vandrade runt på den gigantiska mässan med leverantörer från hela världen, och i någon korridor kunde jag hitta ett par kinesiska leverantörer som hade härvor med naturvit cashmeregarn.
Men jag är ju principfast i att inte handla från Kina och länder där jag inte känner mig trygg på att alla i arbetskedjan har det bra. Så jag åkte hem utan cashmere.
Året efter dök Cardiff Cashmere upp på mässan, med fina små bollar av cashmere i massor av färger!
Marco pratade bara italienska, hans fru pratade bara Italienska, men det blev en trevlig teckenspråkskommunikation. Jag fick köpt in mina första lådor med cashmeregarn. De kostade 110:-/nystanet ut i butik i 2013! Jag tyckte de var superdyra och jag vågade knappt sprätta ett nystan….
(vilken värdeökning tänker jag nu)
Året efter gick jag ut och åt med dom när jag var på mässan. Vi blev vänner, och jag åkte ned till Italien och fick en fin rundtur tillsammans med Marco på de olika fabrikerna han använder.
Du kan läsa om själva produktionen i ett par blogginlägg som du hittar under fliken FAKTA som du ser här över blogginlägget.
Jag tog in cashmere i 2013 – och snabbspola fram till nutid så finns det MÅNGA olika cashmeregarn att välja bland.
STICKFASTHET: Det är nästan omöjligt att sätta en EXAKT stickfasthet på ett cashmeregarn, på grund av att det kommer ändra sig efter att du har sköljt upp plagget. Detta sker endast en gång, och plagget kommer ha den stickfastheten som den får efter sin första ”tvätt”.
Jag har stickat så mycket med cashmere och alla mina beskrivningar är beräknade på detta fenomen.
GÖR EN LITEN PROVLAPP OCH SKÖLJ UPP DEN
För att du inte skall göra fel med ditt nyinköpta dyra cashmeregarn: Gör en liten lapp med kanske 30 maskor. Sticka 10 cm på höjden. Maska av. Mät hur många maskor du har inom 10 cm. Skölj upp din lapp, låt den torka och mät igen. Då ser du vilken stickfasthet du har! Stämmer det inte med det du behöver, så kan du bara byta stickor ett halvt nummer upp eller ned.
Provlappen kan fint repas upp igen och användas i plagget.
CASHMERE CLASSIC & PREMIUM:

Detta är standardtjockleken DK. Det garnet som du kan sticka på st 3,5-4 mm och få 22 m/10 cm.
Det är 112-115 meter på 25 gram.
Du kan också få 20 maskor om du väljer st 4,5 mm. Om du stickar detta garn på st 3,5 mm kommer det troligtvis att vara 23-24 m/10 cm när det är nystickat. Det ser tight ut, men när du sköljer upp det så töjer det ut sig och blir 22 maskor. Detta garnet är det jag säljer mest av och som passar till allt. Mössor, tröjor, filtar, halsdukar…
Tråden på nystanet ser helt slät ut, men när cashmere sköljs upp brusar det upp sig och får ett fint litet lager av fluff som isolerar extra gott. De som är allra mest fluffiga är naturfärgerna Silver 509, och Brown 511.
BRUSHMERE:
En borstad bouclétråd med tjockare tråd cashmere . Det är 43 meter på 25 gram.
Detta garn tycker jag personligen är allra bäst till cowlar. Den är superskön till tröjor, men för detta priset så brukar jag varna för att den nopprar sig mycket i en tröja. Den nopprar sig inte i mössor/cowlar.
Jag älskar min jacka som jag har stickat i denna, men jag bryr mig inte så mycket om noppror, så för min del funkar det i tröjor/koftor också.
Är du en frusen själ så kan jag rekommendera denna till 100%. SÅ varm och gosig och du kan ha den direkt på huden, den känns som en mjuk kanin.
Denna stickar du på stickor 6 mm och får ca 13 maskor/10 cm.
(kom ihåg att detta kan vara flexibelt. Du kan sticka med st 7 och 8 mm också)
CASHMERE LIGHT:
Cashmere Light är ett liknande garn som Cardiff BRUSHMERE, men detta innehåller 12% nylon, och är spunnit på ett annat sätt som gör detta garn ELASTISK. Jag menar riktigt elastiskt. Det är 85 meter på 25 gram.
Det stickas på samma stickor som Brushmere, men får 20 m/10 cm på st 6 mm. Det drar alltså ihop sig ordentligt, och är superbra om du är en som vill att plagg skall sitta på plats.
Själv tycker jag att detta garn är skönast att sticka på st 10 mm. LIGHT kan kännas förvillande till ett så tjockt garn, men det är att det är SÅ LÄTT!
Det finns beskrivning till tröjor i detta garn, men själv föredrar jag även halsar och sjalar i detta garn. Mössa som sitter ordentligt med stretch får du också i detta garn.
CASHMERE LACE:
Cashmere Lace är ett fingering tjocklek cashmere. På banderollen står det 25 m/10 cm på st 3-3,5 mm.
Det är 165 meter på 25 gram
Detta kan också bli lite olika stickfasthet efter vilka stickor du föredrar.
Jag har stickat min Twin Lace Cashmere Hat på st 2,5 mm, och har fått 32 m/10 cm som efter användning blev 29 m/10 cm.
BABYKLÄDER – Detta är den bästa tjockleken för Babykläder (0-1 år).
De flesta babybeskrivningar är till st 3 mm och ca 25-27 m/10 cm. Då kan du välja detta garnet som blir tunna, fina, mjuka och lätta plagg för de minsta. Du kan använda st 3 mm och få en lagom tät yta, och mjuk struktur.
(till en babyfilt hade jag valt Cashmere Classic/Premium och stickor 4 mm)
CASHMERE EXTRA LACE

Är helt nytt och ett supertunnt garn som är lite skört att sticka med. Det står 27 m/10 cm på st 2,5-3 mm på banderollen. Detta är ett riktigt fint LACE garn som passar fina tunna sjalar. Med eller utan spetsmönster.
Det är hela 320 meter på 25 gram! (classic är 112 m på 25 gram)
Detta garn kommer i webshopen under januari 2026.
CASHMERE DREAMS

Detta är helt ljuvligt! Jag älskar Cashmere Dreams! Det är 65% cashmere ihop med 35% silke.
Det är 290 meter på 25 gram, så det är också ett lacegarn, men det har ett fint ”fluff” på sig redan innan tvätt, och med så mycket silke så ändrar det sig inte efter tvätt.
Det fyller mera än tex extra Lace garnet.
Det känns mycket mjukare än ren cashmere (vilket kan vara svårt att tro), man kan också ha det ihop med en tråd cashmere för att göra plagget extra gosigt.
Ibland skall man blanda cashmere och mohair i någon beskrivning. Är du väldigt känslig för mohair kan du ta denna istället.
NOLL sticksigt!
Cashmere Dreams har en stickfasthet på 26 m/10 cm på st 3-3,5 mm. Går också lätt att ändra.
Jag hoppas att detta gav dig lite koll på cashmeregarnena, och fråga mig gärna om du är osäker på valet!
Detta med att cashmere ändrar stickfasthet efter första tvätt är inget du kan komma ifrån, det är så cashmerefibern uppför sig. Gör ett stickprov med tvätt-test bara så är du säker. När du har stickat ett plagg eller två i cashmere har du vant dig, det är inget problem.
//Mia : )


